Health & Nutrition
SKU:
$100.00
10
200
$10.00 - $200.00
Unavailable
per item
Provide eggs, milk, veggies, and rice!
Brooke orphanage goes through approximately 15 bags of rice each month. One bag of rice is equivalent to about $15. Rice mixed with spices is given during every single meal.
The children go through about 10lbs of veggies every month. Vegetables are typically only served with dinner. The price fluctuates depending on the season but typically it costs $4 a day to provide vegetables for all the children.
Milk is used to make curd for the morning time. The cost of milk is about $3 a day. Our ultimate goal is to raise $800 to purchase a buffalo so they can produce their own milk since it is needed in such high quantities.
Eggs are used every day in rice and curries. Brooke goes through 90 eggs per month equating to $10.
Chicken is quite costly especially to feed twenty six children at once. The children eat chicken four times a month. Each sitting costs about $15 to feed everybody.
Help support Brooke by purchasing one of the many nutritional needs it has to keep the kids healthy!
Brooke orphanage goes through approximately 15 bags of rice each month. One bag of rice is equivalent to about $15. Rice mixed with spices is given during every single meal.
The children go through about 10lbs of veggies every month. Vegetables are typically only served with dinner. The price fluctuates depending on the season but typically it costs $4 a day to provide vegetables for all the children.
Milk is used to make curd for the morning time. The cost of milk is about $3 a day. Our ultimate goal is to raise $800 to purchase a buffalo so they can produce their own milk since it is needed in such high quantities.
Eggs are used every day in rice and curries. Brooke goes through 90 eggs per month equating to $10.
Chicken is quite costly especially to feed twenty six children at once. The children eat chicken four times a month. Each sitting costs about $15 to feed everybody.
Help support Brooke by purchasing one of the many nutritional needs it has to keep the kids healthy!
Health & Nutrition
$10.00 - $200.00
Provide eggs, milk, veggies, and rice!
Brooke orphanage goes through approximately 15 bags of rice each month. One bag of rice is equivalent to about $15. Rice mixed with spices is given during every single meal.
The children go through about 10lbs of veggies every month. Vegetables are typically only served with dinner. The price fluctuates depending on the season but typically it costs $4 a day to provide vegetables for all the children.
Milk is used to make curd for the morning time. The cost of milk is about $3 a day. Our ultimate goal is to raise $800 to purchase a buffalo so they can produce their own milk since it is needed in such high quantities.
Eggs are used every day in rice and curries. Brooke goes through 90 eggs per month equating to $10.
Chicken is quite costly especially to feed twenty six children at once. The children eat chicken four times a month. Each sitting costs about $15 to feed everybody.
Help support Brooke by purchasing one of the many nutritional needs it has to keep the kids healthy!
Brooke orphanage goes through approximately 15 bags of rice each month. One bag of rice is equivalent to about $15. Rice mixed with spices is given during every single meal.
The children go through about 10lbs of veggies every month. Vegetables are typically only served with dinner. The price fluctuates depending on the season but typically it costs $4 a day to provide vegetables for all the children.
Milk is used to make curd for the morning time. The cost of milk is about $3 a day. Our ultimate goal is to raise $800 to purchase a buffalo so they can produce their own milk since it is needed in such high quantities.
Eggs are used every day in rice and curries. Brooke goes through 90 eggs per month equating to $10.
Chicken is quite costly especially to feed twenty six children at once. The children eat chicken four times a month. Each sitting costs about $15 to feed everybody.
Help support Brooke by purchasing one of the many nutritional needs it has to keep the kids healthy!